Mineva leto dni od najhujših poplav v zgodovini Slovenije
08. 08. 2024 ob 06:00
Kako potekajo dela v Kranju
Mineva leto dni od najhujših poplav v zgodovini Slovenije, ki so za seboj pustile težke posledice. Mestna občina Kranj se je hitro lotila dela in v prvih dneh po naravni nesreči izvedla nujne interventne ukrepe, nato pa zagnala številne projekte, s katerimi si prizadeva obnoviti prizadeta območja.
Mestna občina Kranj (MOK) je lansko jesen k sanaciji posledic poplav pristopila z interventnimi ukrepi, med katerimi so bili izdelava protipoplavnega nasipa v naselju Suha, odstranjevanje zagozdenega hloda na mostu Savska loka (pri nekdanji Planiki), odstranjevanje dreves iz struge v Rupi, odstranitev plavja ob oporniku pri mostu Kokrica, interventna izdelava obvoznega mosta za dostop do igrišča Pangrščica, odstranitev lesenih naplavin na lokaciji most čez Kokrico na Cesti na Belo, odstranitev lesenih naplavin na lokaciji most Kurirska pot, odstranitev lesenih naplavin na lokaciji Kokrški breg, odstranitev lesenih naplavin iz Kokre pod starim mestnim jedrom na območju t. i. županove brvi in odstranitev lesenih naplavin na lokaciji most Ljubljanska cesta.
Največji zalogaj s področja popoplavne obnove predstavlja most pri nekdanji Planiki. Ocenjena vrednost vseh del za celostno ureditev Savske ceste z mostom je namreč 8,7 milijona evrov, dela pa naj bi predvidoma trajala tri leta. V teku je razpis za izvajalca del, občina išče tudi možnost državnega sofinanciranja. Zgraditi je treba povsem nov most, kanalizacijo, povezovalne ceste, oporne zidove in brežine.
Sklenjena je bila tudi pogodba za izdelavo dokumentacije za geološko-geomehanske raziskave, izdelavo idejne zasnove z oceno stroškov in izdelavo dokumentacije za pridobitev projektnih pogojev za nadomestni most čez potok Rupovščico na Kokrici v vrednosti nekaj več kot 26.000 evrov. Nov most je predviden brez vmesnega nosilca, kar bi izboljšalo pretočnost vodotoka. Lanske avgustovske poplave so most prek potoka Besnica na Brsc v Zgornji Besnici tako poškodovale, da ni bil več varen za uporabo. MOK je postavila nov most in ga uradno odprla v aprilu, to pa je bil tudi prvi most v MOK, ki je bil obnovljen po poplavah. Dela so bila vredna nekaj več kot 167.000 evrov.
Saniran poškodovani iztok meteorne kanalizacije v Predosljah Nenavadno obilne meteorne vode so v času poplav poškodovale iztok meteorne kanalizacije v Predosljah in povzročile erozijo brežine nad reko Kokro. V pomladnih mesecih je bila izdelana projektna dokumentacija za sanacijo, v mesecu juliju pa je bila že izvedena glavnina gradbenih del v vrednosti približno 90.000 evrov. Vgrajen je bil umirjevalni jašek, povsem na novo je bilo pozidano kamnito-betonsko korito z iztokom v reko Kokro, utrjena in sanirana je bila brežina.
Za sanacijo zemeljskega plazu pod cesto med Pševim in Javornikom so bile najprej opravljene geomehanske raziskave. Plaz so začasno sanirali s tirnicami za zavarovanje ceste. MOK zdaj čaka na smernice državne tehnične pisarne, kako plaz dokončno sanirati. Če bo MOK prejela vsa navodila, dokumentacijo in soglasja, bi z deli lahko začela letošnjo jesen. Ob avgustovskih poplavah je težave povzročal tudi zadrževalni bazen v Bantalah, kjer je MOK napravila poskusno vrtino zaradi možnosti dodatnega ponikanja, obenem pa išče tudi druge možnosti za odvod meteorne vode ob večjih padavinah.
Po lanskih neurjih so se dodatno pokazale poškodbe na cestni infrastrukturi v okolici objekta Čepulje 3. MOK je sredi maja 2024 sklenila pogodbo v vrednosti nekaj manj kot 29.000 evrov za izvedbo geološko-geomehanskih raziskav terena ter za zasnovo ukrepov za podpiranje nestabilnega odseka ceste, varovanje objektov in kontrolirano odvodno meteorne vode do stabilnega terena. V juniju in juliju so bile že izvedene geološko-geomehanske raziskave in izdelano poročilo.
»Po lanski ujmi, ki je pustila kar nekaj posledic tudi v naši občini, si prizadevamo za čimprejšnje
sanacije. Nekatere so bolj zahtevne, največji izziv zagotovo predstavlja dotrajan most pri
nekdanji Planiki. Žal pa občina ne zmore sama zagotoviti zadosti sredstev za tako obsežen
projekt. Tukaj vsekakor računamo na državno pomoč z naslova preprečevanja škode na javni
infrastrukturi po avgustovskih poplavah,« je pojasnil župan MOK Matjaž Rakovec.
Vrtine za gradnjo zadrževalnika Žabnica po optimalnem scenariju mogoče že jeseni Gradnja zadrževalnika Žabnica je trenutno v fazi pridobivanja soglasij za izvedbo geoloških- geotehničnih raziskav terena – gre za sedem vrtin na treh kmetijskih zemljiščih –, ki jih MOK pričakuje v avgustu. Trenutno potekajo pogovori s ponudniki teh raziskav in če bo vse potekalo po načrtu, bo MOK vrtine izvedla letos jeseni.
MOK je na Ministrstvo za naravne vire in prostor poslala predlog za pripravo Občinskega podrobnega prostorskega načrta skupnega pomena, saj gre pri gradnji zadrževalnika v območju pomembnega vpliva poplav na gosto poseljeni naselji Stražišče in Bitnje za reševanje velike škode s posledicami za zdravje ljudi, okolje, kulturno dediščino in gospodarske dejavnosti. Pripravljena je dokumentacija za pridobitev projektnih pogojev za potoka Milka in Goričica. Po pridobitvi projektnih pogojev bo MOK z dokumentacijo seznanila Direkcijo Republike Slovenije za vode.
Direkcija Republike Slovenije za vode je opravila tudi vzdrževalna dela v strugi Kokre na širšem območju Poslovne cone Oljarica v Britofu, kjer je sanirala podrto leseno kašto, pri jezu in zapornici pa odstranila naplavine.