Vse več nesreč in poškodb med vožnjo z električnimi skiroji
19. 05. 2025 ob 10:14
Začenja se preventivna akcija Mikromobilnost, policija bo izvajala poostren nadzor
Električni skiroji postajajo vse bolj priljubljeno prevozno sredstvo, zlasti med mladimi, a z njihovo množično uporabo narašča tudi število prometnih nesreč. Od danes, 19. maja, do 25. maja, bo po Sloveniji potekala nacionalna preventivna akcija Mikromobilnost, v okviru katere bo policija izvajala okrepljen nadzor nad vozniki e-skirojev.
Po podatkih Agencije za varnost prometa je bilo leta 2024 v prometnih nesrečah udeleženih 268 voznikov e-skirojev, kar je 12 odstotkov več kot leto prej. Število huje poškodovanih se je povečalo za kar 29 odstotkov. Do 12. maja letos je bilo zabeleženih že 50 nesreč, od tega 9 s hujšimi poškodbami. Več kot polovica poškodovanih voznikov ni nosila zaščitne čelade, čeprav je ta ključna za zaščito glave ob padcu.
Agencija opozarja na slabo stabilnost in majhna kolesa e-skirojev, ki ob pomanjkanju znanja in izkušenj hitro vodijo v nesreče. Poseben problem predstavlja tudi vse pogostejše »odklepanje« skirojev – tehnični postopek, s katerim se odstrani tovarniška omejitev hitrosti. Tako spremenjeni skiroji lahko dosegajo nevarne hitrosti, primerljive z motorji.
Na agenciji si z akcijo Mikromobilnost prizadevajo za večjo ozaveščenost uporabnikov ter pripravo zakonodajnih sprememb. Med predlogi so obvezna uporaba čelade za vse, osnovno usposabljanje, dvig minimalne starosti za vožnjo na 15 let, obvezno zavarovanje odgovornosti, evidenca e-skirojev in širše pooblastilo nadzornih organov.
Policija bo med akcijo nadzor usmerila predvsem v preverjanje hitrosti, vožnje brez čelade, pod vplivom alkohola in v napačni smeri. Po besedah Ivana Kapuna s Generalne policijske uprave e-skiroji pogosto presegajo dovoljene hitrosti, zato policija uporablja posebne merilnike hitrosti.
Zdravstveni delavci opozarjajo, da poškodbe ob padcih niso nedolžne. Po besedah Uroša Tominca iz UKC Ljubljana so samo v letu 2024 obravnavali skoraj 600 poškodovanih uporabnikov skirojev, največkrat gre za poškodbe glave, zapestij in prsnega koša.
Tržni inšpektorat pa opozarja na prodajo neskladnih izdelkov in oglaševanje možnosti »odklepanja«, ki trenutno ni prepovedano, a naj bi bilo po novem predmet zakonodajnih sprememb.
Ključne besede: Vse vec nesrec in poskodb med voznjo z elektricnimi skiroji