Tudi v Kranju bo presežena dnevna mejna vrednost delcev PM10.
Agencija za okolje (ARSO) opozarja, da bo v prihodnjih dneh v večjem delu Slovenije, tudi v Kranju, presežena dnevna mejna vrednost delcev PM10. K onesnaženju zraka prispevajo predvsem izpusti iz individualnih kurišč in prometa, neugodne vremenske razmere pa dodatno poslabšujejo stanje, saj zadržujejo onesnažen zrak v nižinah.
Dolgotrajna izpostavljenost onesnaženemu zraku lahko negativno vpliva na zdravje, še posebej pri bolj občutljivih skupinah prebivalstva, kot so dojenčki, mlajši otroci, starejši ter osebe s kroničnimi boleznimi dihal in srca. Lahko povzroča draženje dihal, poslabšanje zdravstvenih težav in splošno slabše počutje. Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) priporoča, da v obdobjih povečane onesnaženosti omejimo telesne aktivnosti na prostem, zračimo prostore v času, ko je onesnaženost manjša, in upoštevamo druge ukrepe za zaščito zdravja. Podrobnejša priporočila so dostopna na spletni strani NIJZ.
Vsak lahko prispeva k izboljšanju kakovosti zraka, zlasti s skrbnim ravnanjem pri ogrevanju in kurjenju. Pomembno je, da uporabljamo primerna goriva, kot so suha drva in peleti, ter ne kurimo odpadkov, kot so plastika, barvan ali lakiran les ter ivernate plošče. Več informacij o pravilnem kurjenju najdete v zloženki Kako pravilno kurimo z lesom.
Prav tako je ključno redno vzdrževanje kurilnih in prezračevalnih naprav ter dimovodov, saj s tem izboljšamo učinkovitost gorenja in zmanjšamo emisije škodljivih delcev. Če imamo staro kurilno napravo, pa je smiselno razmisliti o njeni zamenjavi z do okolja bolj prijazno alternativo. Možnosti za subvencije in nepovratna sredstva pri zamenjavi kurilnih naprav so na voljo prek Eko sklada.
Prikaz kakovosti zraka v Kranju vam je na voljo TUKAJ.
Ključne besede: kakovost zraka, onesnaženost PM10, zdravstvena tveganja, pravilno kurjenje, NIJZ priporočila